Ürün AVM > Blog > Biotin Nedir? Saça ve Cilde Etkileri Nelerdir? Hangi Besinlerde Bulunur?

Biotin Nedir? Saça ve Cilde Etkileri Nelerdir? Hangi Besinlerde Bulunur?

biotin-nedir-biotin-eksikliginde-ne-olur

Biotin adı ile oldukça fazla duyulmuş bir madde. Aslında madde mi, vitamin mi, bileşen mi beraber araştırıp göreceğiz bu yazımızda. B grubu vitaminlerin arasında yer alan biotin karaciğer, beyin, kalp gibi organlarımıza yerleşiyor ve karaciğer yağlanmasının önüne geçiyor ve diğer pek çok organa olumlu anlamda etki ediyor. Biotin kendi çapında oldukça önemli bir vitamin hücrelerimize nüfuz ediyor ve adeta besliyor, eksildiğinde ise pek çok farklı sorunlara yol açabiliyor.

biotin-eksikliginde-beyaz-sac

Biotin vitamini sebze, meyve, et, süt gibi ürünlerde bulunuyor ve kozmetik sanayiinde de takviye olarak alınıyor. Son yıllarda güzellik ve vücüt bakımı gibi sektörlerde oldukça sık telaffuz edilen biotin tırnak, kaş, kirpiklerin daha gür ve sağlıklı ve canlı olmasına imkan tanıdığı için rahatlıkla kullanılabiliyor.İçeriğinde H vitamini de bulunduran biotin enerji ve güç de sağlıyor vücuda. Günlük tüketilmesi gereken miktar 150-300 mcg civarındadır ve uzmanların onayı ile de artırılabilmektedir.

Biotin Saça ve Cilde Etkileri

Biotin’in en önemli görevi vücuda protein depolamasıdır bu aslında dinç ve sağlıklı bir görünüm kazanmamıza yardımcı olmaktadır. Hücrelerin beslenmesinde ve yenilenmesinde etkili etkili rol oynamaktadır. Özellikle saç ve tırnaklar için yaşam kaynağıdır. Saçların dökülmesini ve beyazlaşması engellemek konusunda oldukça önemli bir vitamin grubudur.

b7-biotin-iceren-gidalar

Tırnaklarınızın kolayca kırılması ve mat bir görünüm sergilemesi biotin eksikliği ile alakalı olabilmektedir.Saç tırnak ve cilt üçlüsünde en önemli vitamin değerlerinden biri olan biotin cildimizin de daha parlak, genç ve pürüzsüz olmasına imkan sağlar.Depolanmış yağların yakılmasında etkili olduğu için kaslı ve fit bir görünüme de yardımcı olur. Bunun dışında biotin kan şekeri oranını da dengeler.

Biotin Eksikliğinde Ne Olur?

Biotin eksikliği kolay kolay görülmez ama çoğunluk sigara tüketenlerde ve hamile kadınlarda olmaktadır. Bu eksiklik iştahsızlık ve strese bağlı yorgunluktan ileri gelebilmektedir. Saç dökülmesi ve erken beyazlayan saçlar biotin eksikliği belirtisi olabilmektedir. Gözde kızarıklık, ciltte kuruluk, kas ağrıları, saçın yağlanması ve kaşınması, pullanma, işitmede azalma, tırnak kırılması, kolesterol yükselmesi, mide bulantısı gibi sonuçlar doğurabilmektedir.

biotin-nedir-biotin-eksikliginde-ne-olur

Biotin Hangi Besinlerde Bulunur?

Biotin hergün rahatlıkla tüketebileceğimiz pek çok besinde bulunabilmekte dir. Pirinç, yumurta sarısı, ceviz, süt, fındık, somon gibi birçok balıkta, karaciğer, fıstık, soya unu, soya fasulyesi, bira mayası ve tahıllar

Bize Bu kelimelerden Ulaştınız

biotin zararları,biotin nedir, biotin ne işe yarar, biotin içeren besinler, biotin faydaları, biotin saça faydaları, biotin cilde faydaları, biotin tırnaklara faydaları, biotin 5000, biotin zayıflatırmı, renovexin biotin biotin vitamin, biotin yan etkileri, nutraxin biotin, solgar biotin 5000 neden yok, biotin ekşi, renoveksin nedir, renovexin içeriği,

Yorum Yaz

Yorumunuz Bize Ulaştı.Teşekkür Ederiz.Onaylandıktan Sonra Yayınlanacaktır.
Yorumunuz Gönderilemedi tekrar deneyiniz.