Ürün AVM > Blog > Şifalı Bitkiler > Meyan Kökü Nedir? Ne İçin Kullanılır? İçeriği ve Etkileri

Meyan Kökü Nedir? Ne İçin Kullanılır? İçeriği ve Etkileri

Meyan Kökü ekstresi Uzak Doğu ve Avrupa’da ilaç olarak kabul görmüş önemli bir takviye besindir. Halk arasında mide ağrıları ve ülserinde göğüs yumuşatıcı olarak öksürükte ve idrar söktürücü olarak kullanılmaktadır. Bu özelliklere ilaveten kan sulandırıcı etkisi içeriğinde bulunan glisirizik ve gilisirinitik asitten kaynaklanır.

meyan-koku

Meyan kökünün gliserin, flavon, saponin, kumarin, nişasta, glisurutenik asit, magnezyum ve silisyumdan oluşan bir içeriği vardır. Addison böbrek üstü hormonlarının üretimini azaltır. Kolesterol bu hormonların temelini oluşturur. Meyan kökü doğal kortizon içermesi nedeniyle bu işleyişi kontrol altına almaya imkan tanır. Meyan kökünün polisakkarit içeriğinin mide mukozasını tahribe uğratan helicobacter pylori üzerindeki etkisi yapılan araştırmalarda gözlemlenmiştir. Çin’de sars virüsü salgını gerçekleştiğinde meyan kökünden yardım alınmıştır.

meyan-koku-nedir

Meyan kökü vücudu toksinlerden korumaya imkan sağlar. Antimikrobiyal, antioksidan ve tonik özellikleri mevcuttur.Ferahlatıcı ve rahatlatıcı etkisi vardır. Vücuttaki çıbanlar ve yaraların yok olmasında etkilidir. Sindirim sistemini rahatlatır, hazımsızlığı ve kabızlığı gidermeye imkan sağlar. Mesane taşlarına ve idrara çıkma zorluğuna karşı takviye olarak tüketilebilir. Ayrıca uzmanlar ses kısıklığına yardımcı olduğunu balgam sökülmesi, öksürük gibi rahatsızlıklar için de takviye olarak kullanılabileceğini ifade etmişlerdir.

meyan-bitkisi

Meyan kökü aşırı kullanımı yüzde ve eklemlerde ödem oluşturabilir. Tüketirken dikkatli olunması ve hamile ve yaşlıların kesinlikle tüketmeleri gerekir.

Bize Bu Kelimelerden Ulaştınız

meyan kökü kullananlar, meyan kökü şerbeti, meyan kökü zararları, meyan kökü ibrahim saraçoğlu, meyan kökü tozu, meyan kökü şekeri, meyan kökü fiyatı, meyan kökü zayıflatır mı, salkom cilt beyazlatıcı, salkom içeriği, salkom fiyatı, meyan köklü salkom cilt kremi

Yorum Yaz

Yorumunuz Bize Ulaştı.Teşekkür Ederiz.Onaylandıktan Sonra Yayınlanacaktır.
Yorumunuz Gönderilemedi tekrar deneyiniz.