Ürün AVM > Blog > Cilt Bakımı ve Güzellik > Saç Dökülmesi Neden Olur? Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir? Erkeklerde Saç Dökülmeleri Genetik Midir?

Saç Dökülmesi Neden Olur? Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir? Erkeklerde Saç Dökülmeleri Genetik Midir?

genetik-sac-dokulmeleri

Saç dökülmeleri çoğu zaman hepimizi üzen ve bizi çözüm ve değişime iten önemli bir sorun. Günümüzde yaygın olarak karşılaşılan bu sorunun kökeninde ne yatıyor saç dökülmeleri kaderimiz mi yada genlerimiz yatkın mı yada gür bir saç sonradan kazanılır mı bilemiyoruz. Kadınlarda saç
dökülmeleri çevresel faktörlere ve beslenmeye bağlı iken erkeklerde bu durum genetik kaynaklı olabiliyor ve ciddi saç kayıpları meydana gelebiliyor.

sac-dokulmelerinin-nedenleri

İnsan vücudu hücreleri sürekli yenilenerek genç ve dinamik kalmaktadır. Saç hücreleride aynen bu şekilde sürekli kendini yenilemektedir. Tırnaklarımız saçlarımız cildimiz keratin maddesiyle sürekli yenilenir kıl kökündeki hücreler 2-6 yıl arasında yeni saçların çıkmasına imkan sağlar, bu işleyiş 10-15 sene boyunca devam eder. Fakat bu döngü çıkan saçların 3-6 ay gibi kısa sürede dökülmesiyle bozulur ve özellikle erkeklerde sağlıksız saç dökülmeleri gerçekleşerek erken yaşlarda saç kayıpları görülmektedir.

Saç dökülmeleri ve kellik cinsiyet, yaş ve kişinin yaşadığı sağlık sorunları ekseninde değişiklik göstermektedir. Demek istediğim dökülme nedenleri her insanda farklı tipte olabilmektedir. Erkelerde %95 oranında genetik faktörler etkiler.

erkeklerde-sac-dokulmesi-engellenebilir-mi

Özellikle genç yaşlarda oluşan saç kayıpları kişileri psikolojik olarak da etkiliyor. Erkeklerde saç kayıplarının nedenlerine bakıldığında;

-Genetik faktörler
-Erkeklik hormonunu testesteron
-Yaşlanmaya bağlı belirtiler

Bu sonuçlara baktığımızda uzmanlar ve araştırmacılar erkeklerin genetik faktörlü saç dökülmeleri oranının oldukça yüksek olduğunu vurguluyor. Peki genetik olarak bir yatkınlığımız varsa bunu nasıl durduracağız ya da önüne geçeceğiz? Öncelikle meseleye tek yönlü bakmamamız gerekecek yani yaşam şekli, beslenme alışkanlıkları, spor yapmak hepsi saç kayıplarının geciktirilmesinde önemli bir rol oynuyor.

genetik-sac-dokulmeleri

Örneğin saç ve cilt için oldukça önemli E vitamini, B 12 vitamini saç ve cilt sağlığını destekliyor ve ömrünü uzatıyor. Günümüzde bu anlamda doğal takviye edici besin ve gıdaların olması bir avantaj olabiliyor. 16-40 yaşları arasında meydana gelen genetik saç dökülmeleri alınan takviyelerle önlenebiliyor fakat bu durumda öncelikle bir uzmandan destek alınmalı ve sorunun nerden kaynaklandığı tespit edilmelidir.

Bize Bu Kelimelerden Ulaştınız

saç dökülmesi neden olur, erkek tipi saç dökülmesi neden olur, genç erkeklerde yeni başlayan saç kayıpları, saç dökülmesinin nedenleri, erkeklerde saç dökülmesini engellemek, mavi losyon, mavi su, erkeklerde saç dökülmesi nedenleri, saç dökülmesi erkek şampuan, erkeklerde saç dökülmesine ne iyi gelir, saç dökülmesi sebepleri, saç dökülmesini ne engeller, saç dökülmesi nasıl durur, erkek tipi saç dökülmesine kesin çözüm, saç dökülmesi sebepleri, saç dökülmesi nasıl önlenir, saç dökülmesi ne iyi gelir, saç dökülmesi neden olur erkek, saç dökülmesine bitkisel çözüm, saç dökülmesi erkek, saç dökülmesi tedavisi, aşırı saç dökülmesi kanser belirtisi

Yorum Yaz

Yorumunuz Bize Ulaştı.Teşekkür Ederiz.Onaylandıktan Sonra Yayınlanacaktır.
Yorumunuz Gönderilemedi tekrar deneyiniz.