Ürün AVM > Blog > Şifalı Bitkiler > Yaza Sağlıklı ve Formda Girmenin Yolları, İşte Sağlık İçin 10 Süper Besin

Yaza Sağlıklı ve Formda Girmenin Yolları, İşte Sağlık İçin 10 Süper Besin

10-super-besin

Sağlıklı bir hayat ve mutlu, uzun bir ömür için elbette doğal ve sağlıklı beslenmek önemlidir. Her besin kendi içinde bir vitamin ve değer barındırır. Aslında bizim için yaratılmış her meyve sebze ve bitki aynı zamanda sağlığa oldukça olumlu etkileri olan bir hediyedir. Bu besin ve gıdaları tek tek tanıdığımızda ise hayran olmamak elde değil. Peki uzmanların özellikle üzerinde durduğu kalp sağlığı için oldukça önemli ve aynı zamanda çocuklar için kalsiyum ve mineral deposu meyve ve besinler nelerdir?

1-Brokoli

Brokoli içeriğinde yüksek miktarda A,C, folik asit, lif, kalsiyum, potasyum, magnezyum, sülfür ve güçlü antioksidan bulunmaktadır. İçeriğindeki bu bileşenler sayesinde brokoli kalp damarlarını temizlemeye büyük oranda etki etmektedir. Zararlı hücrelerin yayılmasını önlemeye yardımcı olarak hem kalbin hemde damarların en büyük koruyuculuğu üstlenir.

bamya-ve-brokoli

2-Soğan

Soğan kükürt, lif, B, C vitamini bakımından oldukça zengin bir besindir. Bunun dışında demir ve vitamin bulundurmaktadır. İçerdiği asitler bağırsak ve mide enfeksiyonlarında oldukça önemli rol oynar.Potasyum B ve C vitaminleri sayesinde kanı temizleyerek damar tıkanıklıklarının giderilmesinde olumlu etkileri bulunmaktadır.

3-Bamya

Demir, kalsiyum, manganez ve magnezyum gibi mineraller ile çözünebilen ve çözünemeyen lifler içerir kalp rahatsızlıklarında oldukça önemli bir takviye gıdadır. Metabolizmada çözünen lifler vücudu toksinlerden arındırmaya imkan sağlar ve kalp damarlarını bu anlamda rahatlatır ve temizlenmesine yardımcı olur.Bamya tohumu ise iyi bir bağırsak temizleyici takviye gıdasıdır, bu sayede bağırsak florasına ve sindirim sistemi sağlığına oldukça olumlu etkileri sunar, bu sayede sağlıklı zayıflamaya imkan sağlar.

roka-ve-kirmizi-pancar

4-Kara Lahana

C vitamininden zengin olup, A, B, E vitaminleri ile kalsiyum, potasyum, kükürt, magnezyum, bakır ve demir minerallerini içeriğinde bulundurur. Bu sayede hem vücuttan kimyasal ve ağır metal zehirlerinin serbest radikallerin atılmasına yardımcı olur. İçinde yüksek miktarda E vitamini bulunması kalp sağlığı bakımından oldukça önemlidir.

5-Roka

Roka göz sağlığına, kas sağlığına, saç ve cilt sağlığına oldukça yardımcı olan önemli bir takviye edici gıdadır.Yaşlılarda ve çocuklarda kemik sağlığına oldukça önemli ve olumlu katkıları olan bir besindir.

6-Kişniş Otu

Aş Otu olarak da bilinen kişniş otu oldukça güçlü bir toksin giderici. İçeriğinde bulunan oleik asitler sayesinde kalp krizi ve felç gibi rahatsızlıklarda oldukça önemli rol oynayan takviye bir gıdadır.Sinir stres ve uykusuzluğa iyi gelir ve rahatlatır.

7-Pancar

Yüksek miktarda demir ve içeren kırmızı pancar magnezyum, potasyum, çinko, kalsiyum bakımından zengindir. Kemik erimesi riski olan kadınlarda oldukça önemli bir kalsiyum kaynağıdır. Sabahları limon ile karıştırıp tüketildiğinde iltihap söktürmeye yardımcıdır.Çoğu besinde bulunmayan protein, enzim betalain içerir.Kansızlık problemi olan kişilerde oldukça önemli bir gıdadır.

feslegen-ve-roka

8-Fesleğen

K,C,A vitaminleri, folik asit(B9), manganez, demir, kalsiyum, potasyum bakımından oldukça yüksek bileşenler içerir. Magnezyum kas ve sinir sisteminde, kemiklerin ve dişlerin oluşumunda, kan basıncının düzenlenmesinde oldukça yüksek katkıları bulunmaktadır.

9-Beyaz Lahana

Beyaz lahanayı çiğ olarak doğrayıp salata yapmak içindeki sülforafanlar yok olmadan yüksek fayda sağlayabileceğiniz bir yöntem. Kemik erimesi olan kadınlarda bol limonlu sarımsaklı dere otlu salata oldukça iyi bir kalsiyum kaynağı hatta sütten bile daha önemli bir kalsiyum kaynağı.

10-Susam

Yüksek oranda demir, E vitamini, kalsiyum içeren susam bağışıklığı kuvvetlendirir ve kalp sağlığına önemli faydalar sağlamaktadır.

Bize Bu Kelimelerden Ulaştınız

şeker hastaları ne yemeli ne yememeli liste, şeker hastalarına yasak yiyecekler, şeker hastaları kahvaltıda ne yemeli, şeker hastaları için yemek tarifleri, şeker hastaları ne yemeli ne yememeli uzman tv, nohut şekeri yükseltirmi, şeker hastaları hangi sebzeleri yemeli, kırmızı kore ginsengi, amazon cevizi faydaları, doğal yumurta kabuğu zarı

Yorum Yaz

Yorumunuz Bize Ulaştı.Teşekkür Ederiz.Onaylandıktan Sonra Yayınlanacaktır.
Yorumunuz Gönderilemedi tekrar deneyiniz.